Rubriky
Uncategorized

Pokud výrazně nezměníme naše chování, k čemuž má klíč jedině vláda, tak voda nebude

Dnes jsem sledoval, jak krávy na pastvě rychle spásají krátkou trávu, která prostě bez vody neroste, a zase jsem marně čekal na déšť. Mraky se na obloze honily, ale spadlo tak deset kapek a ještě v takových intervalech, že jsem je stačil pojmenovat.

Po šesté hodině večer jsem z pastviny s nerostoucí trávou s pohledem na protější kopce s usychajícími skupinami smrků a modřínů diskutoval na Radiožurnálu s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem na téma stávajícího sucha(záznam zde).

Neshodli jsme se a pan ministr zakončil diskuzi optimistickým: “Nebojte se, voda bude.

Já jeho optimismus vzhledem k neustále se zhoršující situaci nesdílím a tvrdím, že pokud nezačneme okamžitě smysluplně konat, jak v otázkách adaptace krajiny na klimatickou změnu a zároveň nesnížíme emise skleníkových plynů, tak bude mnohem hůř, zdroje vody se výrazně zmenší, sníží se zemědělská produkce a masivně se budou rozpadat ekosystémy, jak se již děje v lesích na celém našem území.

Pokud výrazně nezměníme naše chování, k čemuž má klíč jedině vláda, tak voda nebude.

Po přenosu jsem si šel spravit chuť k tůním, které jsme před pár lety vybudovali a které jsou krásné a plné vody i teď. V jejich nejbližším okolí byly rozsáhlé mokřady a trvale podmáčené louky. Dnes jejich okolí bylo vyschlé, že jsem přešel suchou botou. A to je duben.

Sucho je opravdu katastrofické. 😔

Jako každý večer tleskám všem, kteří neúnavně a již dlouho bojují s koronavirem. ❤️

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *